Основното предназначение на дефектнотоковата защита (ДТЗ) е да намали риска от поражения при протичане на ток през човешкото тяло. Целта на защитата е да изключи веригата за време, по-малко от необходимото за нанасяне на сериозни вреди върху човешкото здраве.
Според Наредба №3 диференциално-токова защита с чувствителност 30 mA задължително трябва да се използва и в следните случаи:
Разгледайте изображението в голям формат тук: link
Тип АС е подходяща за консуматори със синусоидален ток на утечка при аварии. Без наличието на хармоници и постояннотокови пулсиращи съставки. Този тип защита намира приложение и при използването на електронни устройства, захранвани от мрежов трансформатор. Типични консуматори от този вид са електронагревателните уреди и осветителните уредби, без електронно регулиране на мощността и напрежението.
В съвременните домакински електроуреди (перални, съдомиялни, сешоари, електронни зарядни устройства и подобни), полупериода се формира с диоди или чрез електроника за контрол. В тези случаи, няма гаранция, че ДТЗ тип AC ще изключи в случай на повреда. При честотни преобразуватели, зарядни станции за електромобили и фотоволтаични системи, интегрираният диференциален токов трансформатор се насища и изпълнителния механизъм не може да задейства превключвателя.
Препоръчително е дефектнотоковите защити тип АС да се използват само за чисто активни товари.
Тип А е подходяща за консуматори със синусоидален ток на утечката. Работят коректно при наличие на хармоници, пулсиращ постоянен ток или трионообразна форма на тока на утечка, върху който има насложена постояннотокова съставка с големина до 6 mA с произволна полярност.
ДТ3 от клас А защитават токови кръгове, захранващи компютърна и офис техника, димери за регулиране на светлинния поток на осветителни източници, луминесцентно и LED осветление с електронно регулиране, електродвигатели с тиристорно регулиране на оборотите, регулатори на мощност и т.н.
Съгласно стандарт EN 61008-1, тестваният изключващ ток на утечка на ДТЗ от тип А е допустим при коефициент по-висок от 1,4 пъти. При номинален ток на утечка от 30 mA, ДТЗ тип А трябва да изключи при максимален остатъчен ток от 42 mA.
Покриват напълно характеристиките на дефектнотоковите защити тип А. В допълнение към изброените характеристики, ДТЗ тип F защитава от импулсен променлив и постоянен ток, при стандартна честота на захранващата мрежа, и при мрежи със смесени честоти до 1kHz. Постоянните импулсни токове на утечка до10 mA не влияят на изключването на защитата.
Този тип ДТЗ са специализирана версия за защита на зарядни станции на електрически превозни средства. Както при фотоволтаичните системи, така и тук има вероятност за грешни сработвания, тъй като превозните средства имат автономни DC батерии. ДТЗ от тип EV не сработват при токове на утечка с пулсиращ или ток със силно изразена постояннотокова съставка по-малка или равна на 6 mA.
Тип В са подходящи в инсталации с променлив ток на утечка с честота до 1000 Hz. Защитават от токове на утечка в резултат на мощни еднофазни и трифазни изправителни схеми; синусоидален и/или пулсиращ ток със силно изразена постояннотокова съставяща.
Този тип дефектнотокова защита открива токове на утечка, които не преминават през нулевия момент на токовата синусоида. Устройствата са предназначени за използване в еднофазни и многофазни мрежи с променлив ток. За такъв тип защити е характерно, че трябва да бъдат проверени функцията тип B и функцията тип A. Това обикновено се отбелязва с два символa на самата дефектнотокова защита.
Съгласно стандарта, токът на изключване в областта на пулсиращ или ток със силно изразена постояннотокова съставка, може да съответства на два пъти номиналния ток на повреда, т.е. 60 mA за ДТЗ с номинален ток на утечка 30 mA. ДТЗ тип B могат се използват за защита на инсталации за зареждане на електромобили или фотоволтаични инсталации. Приложими са в случаите, когато не е предвидена друга предпазна мярка в зарядната станция или във фотоволтаичната система, която ограничава тока на утечка на импулсния постоянен ток в мрежата.
При използването на ДТЗ тип B (fq) при 3-фазни честотни преобразуватели има по-малко фалшиви изключвания. Този тип апарат е по-малко чувствителен на по-високи честоти. Това е важен критерий, особено в индустриални приложения. Често се използва и при наличие на рентгеново оборудване в болнични заведения.
Изброихме различни видове дефектнотокови защити с различно време на закъснение при изключване. Условно ги разделяме на ДТЗ със сработване без закъснение и със забавяне при изключване.
Дефектнотоковите защити тип G предотвратяват изключване от 10 ms, и изключат за не повече от 40 ms, при 5 пъти номиналния ток на повредата.
Дефектнотоковите защити тип S имат закъснение при изключване от 40 ms и се задействат при 5 пъти IΔn във времеви прозорец от 50 ms до 150 ms. В допълнение, селективната ДТЗ издържа енергията на импулсен ток от 5 kA (8/20 μs). При 1-кратно IΔn обхватът на изключване е между 130 ms и 500 ms.
Разгледайте изображението в голям формат тук: link
Основните функции на RCBO са да осигурят защита срещу токове на утечка към земя, претоварване и токове на късо съединение. Препоръчва се RCBO да бъде монтирана за всяка отделна верига, като така повредата в една верига няма да повлияе на функционирането на останалите. Тези устройства гарантират защита на хора, кабелната линия и оборудването в случай, че токът стане небалансиран. Изискванията за проектиране и изпитване на комбинирани дефектнотокови защити с автоматичен прекъсвач са описани в стандарт IEC/EN 61009. Schrack Technik предлага, както монофазни комбинирани АП + ДТЗ, така и вариант 3L+N. Важно е да се отбележи, че RCBO защитите са с ширина от 2 или 4 модула, което спестява пространство в модулно табло.
Всяко ДТЗ притежава достъпен и ясно маркиран бутон за тестване. Функционалността на устройството трябва да се тества с помощта на този бутон на редовни интервали.
В помещения със специфични условия на околната среда, в зони, съдържащи хлор в басейни, химически пари в пречиствателни станции или в специални производствени съоръжения, този интервал е от шест месеца до една година.
Веригата на тестовия бутон е свързана така, че да генерира остатъчен ток, който е по-висок от номиналния ток на утечка. Устройство трябва да бъде ефективно при 0,8-кратно номинално напрежение.
В съвременната електрическа инсталация намират място редица устройства за защита на хората, инсталациите и чувствителната техника. Такива устройства ...